Proč je rozcvičení před tréninkem důležité

 Strerink_Depositphotos_50738731_s-2015

 

Tak jako si cvičení neumíte představit bez sportovního oblečení, ve kterém se cítíte dobře, tak i rozehřátí organismu by se mělo stát neodmyslitelnou rutinou každého vašeho tréninku. I když se rozcvičení před tréninkem může zdát jako ztráta času, zvláště pokud máte plno jiných povinností, a na cvičení vám zbývají jen pevně vyhrazené minuty, které chcete maximálně využít pro svůj trénink. Kolikrát jste se v takových chvílích uchýlili k tomu, že jste potřebné rozehřátí vynechali? Ale pokud chcete vidět výsledky rychleji a nehodláte riskovat zranění, je zapotřebí se rozcvičit vždy před tím, než se pustíte do jakékoli sportovní aktivity.

 

Je bezesporu, že pokud chcete mít trénované tělo a dobrou fyzickou kondici, patří k tomu pokaždé i příprava kloubů, vazů a svalů na následný trénink. Pro pevné tělo, potřebujete mít i pevný základ. Celistvost je tím, na čem můžete stavět. Do ní neodmyslitelně patří zahřátí, samotný trénink, cool-down (zklidnění po cvičení) a závěrečný strečink. To je vzorec, který by se měl stát součástí každého tréninku a ani jedna část by neměla být vynechána. U počátečního rozcvičení to znamená, dát důraz na kolena, kotníky a ramena, stejně tak jako na malé stabilizační svaly, které je obklopují, a to vše před cvičením přiměřeně zahřát. Pomůžete tím zabránit zranění, která vás následně zastaví ve vašem snažení a odvedou od dosažení stanovených cílů. Před tím než „naskočíte“ do tréninku, nastartujte vaše tělo a mysl správným rozehřátím. Samotné cvičení pak půjde mnohem lépe a snadněji.  

 

Když jdete na skupinovou lekci nebo máte osobního trenéra, na to, jak se správně zahřát myslet nemusíte, protože je rozcvičení již připraveno jako součást hodiny. Ale co když jste v posilovně jen sami za sebe?  

 

U hodinové lekce nedává moc smysl rozehřátí formou lehké chůze nebo běhu po dobu 1-2 minut. Místo toho je lepší až 10-ti minutové rozcvičení, rozložené na získání srdeční frekvence a dynamické protahování. U prvního tzv. kardia to může být 5-ti minutový běh či rychlá chůze na běžícím pásu nebo využijte jakýkoli eliptický trenažér, kolo, stepper a podobně. Začněte zlehka a postupně zvyšujte intenzitu. Stále ale platí, že se jedná o rozehřátí, proto je důležité hlídat si tepy, které by neměly přesáhnout 60% maximální tepové frekvence (co je to maximální tepová frekvence si přečtěte zde). Dynamický strečink by měl trvat přibližně 5 minut a využívat různých pohybů, které si tělo plus mysl zafixují a následně je využijí ve vašem cvičení. Bylo zjištěno, že tento druh rozehřátí výrazně snižuje riziko poranění kolen. Zvyšuje vaši tepovou frekvenci a uvolňuje svaly pro další trénink.  

 

Jak by měl takový dynamický strečink vypadat, se můžete inspirovat v tomto videu.  

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.