Správná péče o sportovní oblečení

shutterstock_93305026

 

Koupili jste si sportovní oblečení, které stálo nemalé peníze, a proto chcete, abyste v něm mohli sportovat co nejdéle, drželo tvar, velikost a neztratilo sytost barvy či svoji funkčnost? Protože v move-it je sport naše vášeň a dlouhotrvající kvalita oblečení je pro nás nezbytností, rozhodli jsme se sepsat pár rad, jak správnou péčí kvalitu udržet. U jednotlivých doporučení vycházíme nejen z našich znalostí, ale i ze zkušeností a z léty prověřené praxe.

Kvalitní sportovní oblečení je od běžné konfekce velmi odlišné. Proto je zapotřebí pečovat o něj jiným způsobem, než jak jste zvyklí u svých džínů, triček nebo svetrů. Je totiž vyrobeno ze zvláštních materiálů, použité technologie nejdříve prochází výzkumem, vývojem a testováním, a výsledkem jsou látky ze speciálních vláken s vysoce funkčními vlastnostmi. Jakou správnou péči našemu outfitu dopřát, aby nás po celou dobu své životnosti podporoval a napomáhal k dosažení našich sportovních cílů?        

  1. Symboly pro údržbu - pečlivě se podívejte na etiketu se symboly pro doporučenou údržbu a řiďte se jimi. Výrobci je uvádí s ohledem na použité druhy materiálů a u jednotlivých sportovních kousků se mohou lišit – některé oblečení můžete prát pouze v ruce, některé můžete i žehlit nebo sušit v sušičce, jiného se žehlička nesmí ani dotknout.
  2. Nepoužívejte aviváž - při praní nikdy nepoužívejte aviváž nebo změkčovadla. Zde si dejte pozor i na prací prášky, pohlídejte si, aby byly bez přidaného změkčovadla. Aviváž sice oblečení zjemňuje, nicméně kvalitní sportovní oblečení je měkké samo o sobě a nepotřebuje dodat další hebkost. Aviváž obaluje jednotlivá vlákna filmem, tím ucpává póry tkaniny a ta pak ztrácí potřebnou prodyšnost, takže Vaše pokožka zůstane jako v sauně.
  3. Prací prostředek – ideální je použít speciální prostředek určený přímo pro sportovní oblečení, je šetrný a vyrobený tak, aby zachoval vlastnosti sportovních oděvů. Vhodný je také tekutý prací prášek pro jemné prádlo (pro barevné prádlo s označením COLOR). Používejte pouze prací prostředek, který neobsahuje chlór a nemá bělící účinky. 
  4. Sušička na prádlo – doporučujeme prádlo spíše sušit na volném vzduchu, ale pokud je na etiketě uvedený symbol pro sušení v sušičce, pak oděv sušte na co nejnižší stupeň pro syntetické tkaniny.  
  5. Žehlení - výrobky, které mají přeškrtnutý symbol žehličky zásadně nežehlete, předejdete tak poškození výrobku. Pokud je možné výrobek žehlit, dbejte pokynů pro žehlení uvedených na etiketě výrobku. Obvykle se oblečení může žehlit na nejnižší stupeň, to je maximální teplota do 110°C. Žehlete pouze na rubové straně a vyhněte se žehlení nápisů.
  6. Praní – ideální teplota vody je 30°C. Textil perte obrácený na rubovou stranu a s oblečením podobných barev. Podle symbolu pro praní na konkrétním výrobku buď perte pouze v ruce, nebo na program pro jemné prádlo. Sportovní oblečení nenamáčejte a ihned po vyprání ho vyndejte z pračky.
  7. Odstředění – po praní textil pouze krátce odstřeďte, zamezíte tím tzv. zatečení barev.
  8. Propocení při extrémní námaze - jestliže dojde při extrémní námaze k silnějšímu propocení, máme vyzkoušeno, že pomáhá výrobek krátce vymáchat v čisté vodě. Ochrání to barvu, nevytvoří se nažloutlé fleky, a to zejména v podpaždí a zamezí se načichnutí oblečení. Tato lázeň sice nenahrazuje praní, ale přispívá k dlouhodobé stálosti vybarvení a zabraňuje nepříjemnému zápachu způsobenému účinkem agresivního potu.

 

Pokud máte jakékoli otázky týkající se údržby textilií nebo si nejste jisti správným ošetřením, neváhejte se na nás obrátit, jsme tu pro Vás. 

 

Symboly pro ošetření prádla 

ošetření_symboly_2

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.