Znáte některé fitness výrazy?

Určitě jste se s tím již setkali. Ve spojení s fitness jste mnohokrát slyšeli některé pojmy, ale možná nevíte, co znamenají nebo co si pod nimi představit. Pojďme se na pár z nich podívat. 

 

HIIT

Jedná se o tzv. vysoce intenzivní intervalový trénink, který zahrnuje krátké cvičení ve velmi vysoké intenzitě, kdy vyvinete maximální výkon, po kterém následuje krátký odpočinek v nižší intenzitě. Není žádný konkrétní vzorec, ale běžný poměr je 2:1 (například 40 sekund sprintu a 20 sekund lehkého běhu nebo chůze, několikrát se opakuje) a může být aplikován na jakoukoli kombinaci cvičení včetně kardia a silového tréninku. Výhodou je, že za kratší dobu cvičení dosáhnete zrychlení metabolismu a spalování tuků.   

Bikini HIIT Workout

 

TABATA

Zatímco HIIT může být libovolná kombinace intervalů ve vysoké a nízké intenzitě, pak TABATA je vždy osm kol - 20 vteřin ve velmi vysoké intenzitě a 10 sekund odpočinku. Tuto metodu vytvořil v 90. letech japonský profesor Izumi Tabata, když zjistil, že sportovci, kteří provádějí 4 minutovou HIIT kombinaci pět dní v týdnu, mají lepší využití kyslíku (ukazatel aerobní vytrvalosti) a spalování tuků než ti, kteří vykonávají cvičení v nižší intenzitě po delší dobu.   

Tabata Workout

 

FUNKČNÍ TRÉNINK

Koncepce funkčního tréninku je postavena tak, aby posílil svaly, podpořil a zlepšil pohyby, které jsou nezbytnou součástí našeho každodenního života. Proto všechny pohyby při funkčním tréninku vychází a napodobují naše běžné činnosti, to co denně děláme – když si sedáme na židli, zvedáme různé předměty, ohýbáme se, saháme pro něco do výšky, jdeme do schodů a mnoho dalšího. Navíc při tomto cvičení se spaluje velké množství kalorií, protože jednotlivé cviky jsou obvykle sestaveny tak, že při jednom pohybu zabírá více svalových skupin.

Funkční trénink video 

 

CROSS TRAINING

Pokud se věnujete pouze jednomu druhu sportu, cross trénink je o vybalancování vašeho hlavního sportu s jiným – pokud pouze běháte, může být vedlejším sportem jóga, pro cyklisty a plavce zase různá silová cvičení. Kromě toho, že taková aktivita napomáhá procvičit a trénovat podpůrné svaly, které při hlavním sportu zapojujete minimálně, důležitým důvodem je zabránit zranění. U cross tréninku si odpočinou ty svaly, které opakovaně zatěžujete, když děláte jen jeden sport. Cross trénink trénuje tělo efektivně jako celý systém a pomůže vám zlepšovat se ve vašem hlavním sportu.

 

PLYOMETRICKÁ CVIČENÍ

Tato kategorie zahrnuje pohyby, jakými jsou skoky, výskoky ať už samostatné nebo kombinované třeba s dřepem, různé druhy skákání, házení – všechna podobná cvičení, při nichž dochází k rychlému protažení, a následnému rychlému stažení svalů. A to opakovaně, několikrát za sebou. A cíl? Větší výbušná síla, lepší nervosvalová koordinace a zvýšení výkonnosti. Plyometrická cvičení jsou vhodná pro zdatnější a trénované sportovce, rozhodně se nehodí pro ty, kteří se sportem začínají. Další neméně důležitou zásadou je nezbytně nutné důsledné zahřátí a rozcvičení před samotným plyometrickým cvičením.  

Shlédněte ukázkové video

 

EPOC – Excess Post-exercise Oxygen Consumption

Dosažení EPOC efektu je klíčem ke spalování tuků a kalorií i potom, co jste docvičili a opustili fitness centrum. Čím náročněji a tvrději trénujete, tím je pro tělo těžší doplňovat kyslík, který při cvičení používá jako energii pro naše svaly. Náročnější trénink znamená větší zátěž pro tělo a tím i vyšší hladinu EPOC. Při těžším tréninku se více zadýcháte a kyslíkový deficit, který vznikne v průběhu cvičení, se musí po tréninku doplnit. Váš metabolismus pracuje i poté, co jste již docvičili a jste v klidu, zpět v každodenním životě. EPOC nemá nic společného s tím, jak dlouho se potíte, ale jak intenzivně cvičíte – ideální je dosáhnout nejméně 70% vaší maximální tepové frekvence a využít tak EPOC efektu po celý den.    

 

MAXIMÁLNÍ TEPOVÁ FREKVENCE

Všeobecně se pro zjištění maximální tepové frekvence používá vzorec: 208 – (0,7 x věk). Maximální tepová frekvence se může ještě lišit v závislosti na hmotnosti, fyzické zdatnosti a trénovanosti. Od maximální tepové frekvence se odvíjí cílová tepová frekvence pro to, čeho chceme při cvičení dosáhnout. Vaším cílem může být spalování tuků, zvýšení kondice, vytrvalosti nebo výkonnosti. Například pro optimální aerobní výkon bychom měli dosahovat 60-80% MTF. Pro spalování tuků je vhodné cvičit v rozmezí 60-70% MTF. Chceme-li rozvíjet kondici, spalovat tuky, posílit vytrvalost pak je ideální držet 70-80% MTF. Při 80-100% MTF zvyšujeme výkonnost, avšak tato zóna je vhodná pro zkušenější a trénované sportovce. Cvičení ve vysokých tepových frekvencích by mělo trvat krátkou dobu od několika desítek vteřin po pár minut.    

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.